ILUstacja / OPOWIEŚCI WIZUALNE / GDAŃSK

ILUstacja to projekt cyklicznych wydarzeń poświęconych nowej fali polskiej ilustracji zainicjowany przez Pracownię Ilustracji na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Temat pierwszego spotkania – „OPOWIEŚCI WIZUALNE ” – dotyka zagadnienia wielowarstwowej narracji wizualnej w książkach obrazkowych i zinach. Uczestnicy przyjrzą się potrzebie postrzegania i interpretowania świata za pomocą historii i baśni, snucia i dzielenia się opowieściami. Spróbują znaleźć też odpowiedź na pytanie o miejsce wizualnych opowieści we współczesnej kulturze obrazu i o ich znaczenie w kontekście sygnałowej i masowej komunikacji wizualnej.

Współorganizatorem i koordynatorem projektu jest Agata Królak.

9 MARCA 2018 / 12:00-20:00 / ASP GDAŃSK

PATIO (BUDYNEK WIELKIEJ ZBROJOWNI)

ROZKŁAD JAZDY

12:00 — 15:00 „CO CIEKAWEGO ROBI ILUSTRATOR” / PAWEŁ MILDNER / PREZENTACJA + WARSZTATY*

Tematem prezentacji będą trendy we współczesnej narracji wizualnej oraz zjawisko inspiracji. Porozmawiamy o tym, jak na twórców wpływają trendy i twórczość innych artystów. Warsztaty poświęcone będą ćwiczeniom poszerzającym codzienny arsenał środków ilustratora tak, by uciec od banału.

PAWEŁ MILDNER – artysta wizualny żyjący we Wrocławiu. Zajmuje się między innymi ilustracją prasową i książkową, jest także samodzielnym autorem książek obrazkowych („Ciekawe, co myśli o tym królowa”, „Ptakty”). Współprowadzi zajęcia z ilustracji w ramach projektu Kopublikacja. Pracował m.in. dla  The New York Times, Süddeutsche Zeitung Magazin, Pepe Jeans, Bloomberg Businessweek, Anorak, TRZY CZTE RY.

* ilość uczestników ograniczona – zapisy na stronie: www.patioasp.pl/ilustacja-pawel-mildner,87

16:00 — 17:30 „O KRÓLU DZIKICH STWORÓW I KRÓLOWEJ KSIĄŻKI OBRAZKOWEJ” / DR MAŁGORZATA CACKOWSKA (UG) / PREZENTACJA

Prezentacja będzie dotykać historii i teorii książki obrazkowej – formy sztuki przedstawiania i przemawiania do dzieci i ich dorosłych.

Małgorzata Cackowska – pedagożka, badaczka światowych i polskich książek obrazkowych, pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Jest promotorką polskiej sztuki projektowania książek dla dzieci przede wszystkim na świecie, ale także we własnym kraju. Jej książka „Look! Poloh Picturebook!” i ta sama w języku polskim „Polska Szkoła Książki Obrazkowej” wydana przez NCK w Gdańsku jest tego niezbitym dowodem.

18:00 — 19:30 „MAKE ZINES GREAT AGAIN” / MICHAŁ CHOJECKI (Oficyna Peryferie) / PREZENTACJA

Zine – synonim niezależnej publikacji, mała broszura, produkowana najczęściej samemu przez autora lub autorów. Pierwotnie kojarzony z subkulturami i mniejszościami, dziś jeden z najbardziej demokratycznych środków wypowiedzi. Ikona kultury DIY (zrób-to-sam).

Co potrzeba, aby stworzyć swojego zina? Jakie strategie przyjmują twórcy? Kto wyznacza zasady i feruje wyroki, co jest dobrym, a co złym zinem? Jak wygląda obieg takich publikacji? Jakie tendencje obserwujemy na świecie? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w kontekście działań i warsztatów Oficyny Peryferie, analizując przypadki i oglądając konkretne realizacje.

Michał Chojecki – artysta wizualny, autor książek i zinów. Założyciel Oficyny Peryferie – pracowni druku i wydawnictwa dedykowanego książce artystycznej. Pracuje na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie.