Najładniejsze mapy i przewodniki kieszonkowe

Tęsknisz za podróżowaniem z prawdziwą papierową mapą w dłoni? A może lubisz kolekcjonować ładnie wydane książki i inne takie? Sprawdź, gdzie ich szukać i znajdź drogę do celu!

Tradycyjne mapy kieszonkowe i przewodniki nie należą już do typowego zestawu turystycznego, podobnie jak aparat, czy podręczny słownik w przypadku wycieczki zagranicznej. Wszystko mamy w telefonie – wyszukiwarka, aplikacje, kamera, a nawet programy do szybkiej obróbki zdjęć przed publikacją. Czytanie map i przewodników, a wraz z nimi dreszczyk emocji przy podejmowaniu decyzji, w którą stronę teraz przeszły do historii tak, jak odtwarzacze mp3. Nie ma co zżymać się na technologię, która bezdusznie i bezbłędnie prowadzi nas przez miasta, miasteczka i drogi szerokopasmowe. Zamiast tego możemy zaopatrzyć się w ilustrowaną mapę albo świetnie wydany przewodnik, które przy drobnym wsparciu Google Maps oprowadzą nas po wiele pięknych miast i zostaną z nami na piękną pamiątkę.

Zwiedzając Polskę

W zwiedzaniu polskich aglomeracji mogą towarzyszyć nam NIEMAPY, czyli seria ilustrowanych przewodników wydanych przez Mamy Projekt i Ładne Halo przy wsparciu mieszkańców miast i innych osób. NIEMAPY docenią dorośli i dzieci. Poza ładnymi grafikami i dobrze zaprojektowaną typografią znajdują się na niej zadania związane z eksploracją miasta. W zestawie z mapą dostaniemy równie ładną pocztówkę.

NIEMAPY można zamówić tu, a we Wrocławiu zakupić stacjonarnie w Panu Pablo.

Mapy nie do zdarcia

Seria Crumpled City to podobno wyjątkowo trwałe, wodoodporne mapy, które można zwinąć w kulkę i schować do kieszeni, bez uszczerbku dla zadrukowanych linii dróg, placów i skrzyżowań. Dostępne są także wersje dla dzieci, bogatsze w ilustracje, ale równie mocne oraz mapy kosmosu, a raczej jego fragmentu. Super mapy do zadań specjalnych mogą nam posłużyć na wycieczkach zagranicznych, jak i lokalnych, ponieważ do dyspozycji mamy także specjalne edycje z polskimi miastami.

 

Możecie zamówić je w kilku sklepach internetowych, m.in. tu, a wersje dla najmłodszych znajdziecie tu.

Dobrze oprawione

Seria CITIx60 to seria kilkudziesięciu przewodników po największych miastach świata z pięknie ilustrowanymi, zaprojektowanymi indywidualnie dla każdego z nich okładkami. Tu możecie zobaczyć jeden z projektów okładki wykonany przez Ellen Porteus. Zawartość jest równie wyjątkowa. Otóż 60 w nazwie pochodzi od liczby lokalnych przedstawicieli i przedstawicielek branży kreatywnej, którzy podpowiadają, gdzie warto zjeść, pójść na zakupy i zwiedzanie – możliwości rosną, nie znajdziecie tego nawet w Google.

Aktualne przewodniki z serii możecie zamówić tu.

(Nie) zwykłe przewodniki

Przewodniki i mapy Herb Lester są zazwyczaj bardzo kolorowe, a ich stylistyka zróżnicowana, skłaniająca się raczej w stronę retro. Poza zwykłymi mapami o tradycyjnej funkcji wydawnictwo oferuje także przewodniki specjalne, jak np. Filthy London, który zaprowadzi turystów w miejsca niesławnych zbrodni i skandali.

Całą serię możecie obejrzeć i zamówić tu.