Iwona Chmielewska nominowana do Hans Christian Andersen Award 2018

Ceniona na całym świecie ilustratorka i pisarka Iwona Chmielewska znalazła się na tzw. short liście kandydatów do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena 2018.

Nagroda często nazywana „Małym Noblem”, stanowi najważniejsze międzynarodowe odznaczenie przyznawane za twórczość dla dzieci. Iwona Chmielewska uważana jest za jedną z najlepszych współczesnych ilustratorek w Polsce. Jednocześnie jest niezwykle znana i doceniana za granicą. Jej książki wydawane są m.in. w Korei Południowej, Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Meksyku i w Niemczech. Jest jedyną polską autorką, która swój fanklub ma w Korei Południowej. Dwukrotnie otrzymała Bologna Ragazzi Award – za autorską książkę obrazkową „Oczy” oraz za „Maum. Dom duszy” z tekstem Heekyoung Kim.

Patronką nagrody jest Królowa Danii, Małgorzata II. Dotychczas jedynym polskim twórcą, któremu udało się zdobyć Hans Christian Andersen Award, był Zbigniew Rychlicki. Otrzymał ją w 1982 roku.

Iwona Chmielewska Hans Christian Andersen 2018Autorka ukończyła grafikę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Większość swoich książek wydała w Korei Południowej. W Polsce współpracuje z takimi wydawnictwami, jak Wytwórnia, Media Rodzina, Warstwy, Format, Entliczek czy Wolno. W 2011 roku otrzymała tytuł Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY za „Pamiętnik Blumki – Życie w sierocińcu Janusza Korczaka”. Jest to także pierwsza i jedyna książka Chmielewskiej, która ukazała się w języku niemieckim.

Teksty Chmielewskiej są oszczędne, ale zawsze dotykają rzeczy ważnych, niezależnie od kraju pochodzenia czy wieku czytelnika. Wciągają do gry z wysmakowanym i stworzonym z matematyczną precyzją obrazem. Autorka nie narzuca interpretacji, a inspiruje do poszukiwania własnych odpowiedzi.

Nagroda im. H. Ch. Andersena przyznana zostanie po raz 62. w kategorii literackiej, a 52. w kategorii graficznej. Zwycięzców obu kategorii poznamy podczas Targów Książki w Bolonii w poniedziałek 26. marca br. Trzymamy kciuki za polską ambasadorkę piękna!

Nagroda im. Hansa Christiana Andersena dla Iwony Chmielewskiej