Pablo Bernasconi. Przegląd nominacji do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena 2018

Pablo Bernasconi to kolejny z sześciu ilustratorów nominowanych do prestiżowej nagrody im. Hansa Christiana Andersena. W rywalizacji o „Małego Nobla” zmierzy się m.in. z wybitną polską ilustratorką Iwoną Chmielewską.

Pablo Bernasconi urodził się w Argentynie. Ukończył Uniwersytet w Buenos Aires, gdzie przez pięć lat był profesorem grafiki. Swoją przygodę z ilustracją rozpoczął jako ilustrator w gazecie Clarín, przygotowując okładki do ponad trzystu pięćdziesięciu wydań dodatku do gazety. Jego ilustracje są publikowane w czasopismach na całym świecie, m.in. The New York Times, The Wall Street Journal, The Saturday Evening Post, Telegraph i The Times. Zilustrował 36 książek, a jego prace były pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Argentynie, Chile, Brazylii, Boliwii, Włoszech, Słowenii, Kolumbii, Wielkiej Brytanii i USA. Ulubioną techniką Pablo jest kolaż. Jego zdaniem sprawia, że metafora staje się bardziej bezpośrednia, a jednocześnie mniej hałaśliwa.

Pablo Bernasconi otrzymał liczne nagrody, a jego praca została ujęta w kilku wydaniach zbiorowych m.in. „Illustration Now” TASCHEN 2014. W tym roku znalazł się w gronie 6 ilustratorów z całego świata nominowanych do nagrody Hansa Christiana Andersena. Wśród kandydatów jest także polska ilustratorka Iwona Chmielewska. Laureatów poznamy podczas Targów Książki w Bolonii w poniedziałek 26. marca br.

Pablo Bernasconi. Hans Christian Andersen Awards Hans Christian Andersen Awards 2018 Pablo Bernasconi