Od chwili jej śmierci w 1954 roku, aż do późnych lat 70-tych, meksykańska malarka Frida Kahlo była praktycznie nieznana poza granicami swojego kraju. Dziś jej prace są rozpoznawalne na całym świecie, a ona sama stała się postacią kultową dla popkultury.

Wizerunek artystki powielany jest niemal na wszystkim. Poza plakatami i reprodukcjami jej dzieł, dostaniemy także koszulki z jej wizerunkiem, biżuterię i co tylko jesteście sobie w stanie wyobrazić. Jednak Frida to coś więcej niż artykuły ze sklepików muzealnych. Jest to historia kobiety, która swoją sztuką i stylem zainspirowała kolejne pokolenia.

Swoją historię Frida opowiada poprzez autobiograficzne obrazy, na których nieraz trudno odróżnić, co jest surrealistyczne, a co rzeczywiste. Ponad jedną trzecią obrazów namalowanych przez Fridę stanowiły autoportrety. „I paint myself because I am so often alone, because I am the subject I know best” – mówiła malarka.

Frida Kahlo malarstwo
Frida Kahlo

Gdybym poprosiła Was o wymienienie pierwszych skojarzeń, gdy słyszycie “Frida”, to co by to było? Kwiaty we włosach? Wyraźne, grube, zrastające się brwi? Czarne włosy zaplecione w warkocze? A może coś jeszcze innego? Wydaje mi się, że skojarzenia te będą wyraźne. Wiele z tych charakterystycznych dla Fridy elementów przewija się także w pracach ilustratorów, którzy malują jej wizerunek.

No właśnie, przechodząc do meritum. Z okazji niedawnego otwarcia wystawy prac Fridy w Poznaniu, chciałam się z Wami podzielić kilkoma ilustracjami, w których odnajdujemy inspirację postacią Kahlo. Zebrałam tu prace stworzone różnymi technikami i w różnych stylach. Wszystkie jednak realizujące konsekwentnie jeden temat: portret Fridy. Mamy zatem ilustracje realistyczne Izabeli Małagowskiej-Kurus, nieco baśniowe Lisy Falzon czy, mocno utrzymane w stylistyce malarstwa Fridy, prace Benjamina Lacombe. Dwie spośród poniższych ilustratorek stworzyły również serię obrazków do art book’ów, tj. “Frida Kahlo” Zeny Alkayat i Niny Cosford oraz hiszpańskojęzycznej publikacji “Frida Kahlo. Una biografía” Marii Hesse.

Wystawę “Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” możecie oglądać do 21.01.2018 r.  w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Więcej informacji: https://ckzamek.pl/podstrony/1850-frida-na-zamku/

Frida Kahlo twórczość
Frida Kahlo
Izabela Małagowska-Kurus Frida Kahlo
Izabela Małagowska-Kurus
Alexey Kurbatov Frida Kahlo
Alexey Kurbatov
Tara Jacoby Frida Kahlo
Tara Jacoby
Lisa Falzon Frida Kahlo
Lisa Falzon
Liz Clements Frida Kahlo
Liz Clements
Maria Hesse Frida Kahlo
Maria Hesse
Nina Cosford Frida Kahlo
Nina Cosford
Ricardo Cavolo
Georgie St Clair Frida Kahlo
Georgie St Clair
Fab Ciraolo Frida Kahlo
Fab Ciraolo
Benjamin Lacombe Frida Kahlo
Benjamin Lacombe