Od chwili jej śmierci w 1954 roku, aż do późnych lat 70-tych, meksykańska malarka była praktycznie nieznana poza granicami swojego kraju. Dziś jej prace są rozpoznawalne na całym świecie, a Frida stała się postacią kultową dla popkultury.

Wizerunek artystki powielany jest niemal na wszystkim. Poza plakatami i reprodukcjami jej dzieł, dostaniemy także koszulki z jej wizerunkiem, biżuterię i co tylko jesteście sobie w stanie wyobrazić. Jednak Frida to coś więcej niż artykuły ze sklepików muzealnych. Jest to historia kobiety, która swoją sztuką i stylem zainspirowała kolejne pokolenia.

Swoją historię Frida opowiada poprzez autobiograficzne obrazy, na których nieraz trudno odróżnić, co jest surrealistyczne, a co rzeczywiste. Ponad jedną trzecią obrazów namalowanych przez Fridę stanowiły autoportrety. “I paint myself because I am so often alone, because I am the subject I know best” – mówiła malarka.

Gdybym poprosiła Was o wymienienie pierwszych skojarzeń, gdy słyszycie “Frida”, to co by to było? Kwiaty we włosach? Wyraźne, grube, zrastające się brwi? Czarne włosy zaplecione w warkocze? A może coś jeszcze innego? Wydaje mi się, że skojarzenia te będą wyraźne. Wiele z tych charakterystycznych dla Fridy elementów przewija się także w pracach ilustratorów, którzy malują jej wizerunek.

No właśnie, przechodząc do meritum. Z okazji niedawnego otwarcia wystawy prac Fridy w Poznaniu, chciałam się z Wami podzielić kilkoma ilustracjami, w których odnajdujemy inspirację postacią Kahlo. Zebrałam tu prace stworzone różnymi technikami i w różnych stylach. Wszystkie jednak realizujące konsekwentnie jeden temat: portret Fridy. Mamy zatem ilustracje realistyczne Izabeli Małagowskiej-Kurus, nieco baśniowe Lisy Falzon czy, mocno utrzymane w stylistyce malarstwa Fridy, prace Benjamina Lacombe. Dwie spośród poniższych ilustratorek stworzyły również serię obrazków do art book’ów, tj. “Frida Kahlo” Zeny Alkayat i Niny Cosford oraz hiszpańskojęzycznej publikacji “Frida Kahlo. Una biografía” Marii Hesse.

Wystawę “Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” możecie oglądać do 21.01.2018 r.  w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Więcej informacji: https://ckzamek.pl/podstrony/1850-frida-na-zamku/

Frida Kahlo

Izabela Małagowska-Kurus

Alexey Kurbatov

Tara Jacoby

Lisa Falzon

Liz Clements

Maria Hesse

Nina Cosford

Ricardo Cavolo

Georgie St Clair

Fab Ciraolo

Benjamin Lacombe