Szwajcarska artystka Albertine, twierdzi, że ilustracja angażuje jej ciało i świadomość przez dwadzieścia godzin na dobę. W tym roku znalazła się w wąskim gronie nominowanych do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena. Artysta rywalizuje m.in. z polską ilustratorką Iwoną Chmielewską.

Albertine – szwajcarska ilustratorka urodzona w 1967 roku. Studiowała sztukę dekoracyjną i sztuki wizualne w Genewie, gdzie po studiach otworzyła pracownię sitodruku. Przygodę z rysunkiem rozpoczęła od ilustracji prasowej. W 1996 roku poślubiła pisarza Germano Zullo. Ich liczne wspólne publikacje dla dzieci otrzymały wiele międzynarodowych nagród, m.in. Bologna Ragazzi 2016. Wystawiała swoje prace w Genewie, Paryżu, Rzymie, Walencji czy Tokio.

Jej rysunki są żywe i pełne humoru. Rysuje używając cienkiego outline’u i jasnych kolorów. Dba o detale i jest niezwykle precyzyjna. Jej ilustracje mają wiele ukrytych znaczeń i podtekstów, co pozwala czytelnikowi na kilka poziomów interpretacji.

W tym roku znalazła się w gronie 6 ilustratorów z całego świata nominowanych do nagrody im. Hansa Christiana Andersena. Wśród kandydatów jest także polska ilustratorka Iwona Chmielewska. Laureatów poznamy podczas Targów Książki w Bolonii 26. marca br.