Bologna Ragazzi Award dla Olgi Tokarczuk i Joanny Concejo

„Zgubiona dusza” Olgi Tokarczuk z ilustracjami Joanny Concejo otrzymała wyróżnienie jury w kategorii beletrystyka na Targach Książki dla Dzieci w Bolonii. Bologna Ragazzi Award to najważniejsza na świecie nagroda w branży dziecięcej literatury.

Jak podaje wydawca – Wydawnictwo FORMAT – „Zagubiona dusza” to pierwsza książka Olgi Tokarczuk, która mówi nie tylko słowami, ale i obrazami. Joanna Concejo stworzyła ukrytą w obrazach równoległą opowieść o czekaniu, cierpliwości i uważności.

Joanna Concejo to polska artystka od lat mieszkająca w Paryżu. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Wydziale Grafiki. Po ukończeniu studiów w 1998 roku osiadła na stałe we Francji. W 2002 roku została zaproszona do udziału w Busan Biennale w Korei. Rok później pokazała swoje prace na wystawie sztuki współczesnej w Chelles (we Francji). W 2004 roku jej prace po raz pierwszy zostały zakwalifikowane na wystawę ilustratorów na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Regularnie współpracuje z Le Petit Atelier de Paris oraz ze szkołą ilustracji Fabbrica delle Favole (Macerata/Włochy). Jej książki ukazują się we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii i Polsce. Zilustrowana przez nią książka „Książę w cukierni” (wydawnictwo Format) otrzymała nagrodę główną polskiej sekcji IBBY i tytuł „Najlepsza Książka Roku 2013” w kategorii Grafika. Joanny Concejo najchętniej używa kredek i ołówka. Jej ilustracje pełne są subtelnych szczegółów. Mają w sobie nostalgię charakterystyczną dla starych rodzinnych zdjęć.

Podczas tegorocznych Targów Książki dla dzieci w Bolonii nagrodzona została także inna polska publikacja. Książka „Wytwórnik górą!” Madaleny Matoso (wydawnictwo Wytwórnia) otrzymała wyróżnienie w kategorii sztuka, architektura i design.

Inne prace Joanny Concejo: