Goło i wesoło. Nagość i erotyzm we współczesnej ilustracji

Nagość i erotyzm są obecne w sztuce od najdawniejszych czasów. Fascynowały twórców już w starożytności. Za pomocą nagości twórcy wyrażają zarówno zmysłowość, jak i bunt czy emancypację. Bywa zarówno fascynująca, jak i kontrowersyjna.

Ilustratorzy także nie stroną od pokazywania nagości. Bawią się nią w rozmaity sposób. Oto kilka współczesnych ilustratorek, w których pracach nagość i erotyzm zajmują szczególne miejsce.

1. Malika Favre

Francuska artystka mieszkająca w Londynie. Jej śmiały, minimalistyczny styl określany jest często jako spotkanie Pop Artu z Op Artem. Klientami Maliki są między innymi The New Yorker, Vogue, BAFTA, Sephora i Penguin Books. Najbardziej niezwykłe ilustracje erotyczne wykonała do Kamasutry – kolekcjonerskiego wydania Penguin Books.

 

2. Marion Fayolle

To kolejna utalentowana Francuska. Ukończyła z wyróżnieniem School of Decorative Arts w Strasburgu. Zilustrowała wiele książek, a jej ilustracje drukowane były m.in. w The New York Times. Jest współzałożycielką uznanego francuskiego magazynu ilustracji Nyctalope. Jej niezwykła seria ‘Les Coquins’ to urocze, z pozoru niewinne ilustracje, na których ukryte są zaskakujące seksualne aluzje.

 

3. Aurel Schmidt

Urodzona w Kanadzie, mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Ma na swoim koncie liczne międzynarodowe wystawy indywidualne i zbiorowe. Do tworzenia swoich prac używa ołówka, kredki, farb, krwi, piwa, a nawet nasienia. Seria rysunków zatytułowana Fruits łączy ludzkie części ciała z różnymi owocami i warzywami. Połączenie hiperrealistycznych elementów z bladymi kolorami daje niezwykle zmysłowe, intymne wrażenie.

 

4. Kelly Thompson

Urodziła się w Nowej Zelandii, a obecnie mieszka i pracuje w Melbourne w Australii. Ukończyła projektowanie i fotografię. Jej ilustracje pojawiły się w takich magazynach, jak Pulp, Karen, Fluro, Yen i Lucire. Łączy rysunek odręczny z grafiką komputerową. Jej prace są delikatne i kobieca, często zmysłowe, a kolorystyka odważna i energiczna.

 

5. María Corte

Urodzona w Barcelonie hiszpańska ilustratorka. Ukończyła Escola Massana w Barcelonie. Laureatka nagrody NJUVE, przyznawanej przez rząd hiszpański.

Tworzy plakaty, okładki książek, ilustracje dla dzieci i dorosłych, m.in. dla takich czasopism jak „IL”, „The Washington Post” i „Scientific American”. W jej twórczości dominuje zakłócenie przestrzeni poprzez twórczą manipulację geometrycznymi kształtami i rozpadem klasycznych konwencji w przedstawianiu ludzkiego ciała.

 

6. Weronika Anna Marianna

Polska ilustratorka mieszkająca na co dzień w Amsterdamie. Pracuje jako grafik. Współtworzy szajnmag.pl – wirtualną przestrzeń dla kreatywnych dziewczyn. Inspiruje ją kobiece ciało. W swoich ilustracjach dotyka tematów kobiecości, samoakceptacji, piękna, siostrzanych więzi itp.