Igor Oleynikov. Przegląd nominacji do Hans Christian Andersen Award 2018

Rosyjski ilustrator Igor Oleynikov znalazł się w wąskim gronie nominowanych do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena. Artysta rywalizuje o tę prestiżową nagrodę m.in. z polską ilustratorką Iwoną Chmielewską.

Igor Oleynikov – urodzony w 1953 roku rosyjski malarz i ilustrator. Rysuje od najmłodszych lat. Studiował w Instytucie Inżynierii Chemicznej, a po sześciu latach studiów pracował przez trzy lata jako inżynier. W 1979 roku rozpoczął pracę jako ilustrator w rosyjskim studio animacji – najpierw Soyuzmultfilm, a następnie Christmas Film Studios. Ilustracją na stałe zajął się siedem lat później, ilustrując czasopisma dla dzieci i pierwsze projekty książkowe.

Zilustrował łącznie ponad 80 książek dla dzieci i młodzieży, w tym wiele klasycznych dzieł literatury dziecięcej. Jest bardzo płodny, a jego ilustracje są bardzo dynamiczne i często przypominają ujęcia filmowe. Jego ulubioną techniką jest gwasz – lubi bawić się teksturami. Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. dwukrotnie na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii w 2004 i 2009 roku.

W tym roku znalazł w wąskim gronie artystów nominowanych do prestiżowej, międzynarodowej nagrody im. Hansa Christiana Andersena. Wśród kandydatów jest także polska ilustratorka Iwona Chmielewska. Laureatów poznamy podczas Targów Książki w Bolonii 26. marca br.