Austriacka ilustratorka Linda Wolfsgruber, której książki zostały przetłumaczone na 15 języków, znalazła się na short liście Nagrody im. Hansa Christiana Andersena. Artystka rywalizuje o tę prestiżową nagrodę m.in. z polską ilustratorką Iwoną Chmielewską.

Linda Wolfsgruber urodziła się we Włoszech, a obecnie mieszka i tworzy w Wiedniu. Wykształcenie artystyczne zdobywała we Włoszech i Niemczech. Od 1996 roku wykłada w Scuola Internazionale d’Illustrazione w Sàrmede (Włochy). Pracuje jako niezależny ilustrator i grafik oraz projektuje okładki książek i płyt CD, a także ilustracje do gazet i czasopism, np. Die Zeit. Dużo podróżuje. Ma za sobą m.in. długie pobyty w Nairobi i Teheranie. Sama siebie określa jako kolekcjonerkę wrażeń.

Pracuje w różnych technikach. Rysuje węglem i pastelą. Maluje akrylem, herbatą lub innymi alternatywnymi metodami. Wycina, klei, tworzy figury przestrzenne. Bardzo chętnie stosuje tzw. technikę suchej igły (‚suchoryt’), uwielbianą m.in. przez Dürera i Rembrandta. Jest w jej pracach lekkość i humor, a jednocześnie surowość i nostalgia.

Za ilustracje do książek otrzymała kilka austriackich nagród. W tym roku znalazła się w wąskim gronie artystów nominowanych do prestiżowej międzynarodowej nagrody im. Hansa Christiana Andersena. Wśród kandydatów jest także polska ilustratorka Iwona Chmielewska. Laureatów poznamy podczas Targów Książki w Bolonii 26. marca br.

Linda Wolfsgruber